Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A stylish statement for sophisticated interiors: this large-format designer rug combines modern geometry with elegant materiality. The cool play of colors in graduated shades of grey and the pixel-like pattern lend the room a clear structure and visual tension at the same time. Thanks to its generous surface area, this unique piece is ideal for adding depth to open-plan living areas or creating elegant accents under dining tables and sofas. The high-quality finish in genuine cowhide with a wool backing ensures a luxurious feel and long-lasting quality. Perfect in combination with purist furniture or metallic details for an interior with gallery flair.
- Large fur rug with geometric motif in gray, 0.5 x 170 x 240 centimeters (H/W/D)
- This rug delights with its pixel motif in cool shades of grey
- With its generous dimensions, it brings depth and dynamism to large living rooms, dining rooms or bedrooms
- The 100% cowhide surface and 100% wool underside create a high-quality look and feel
- Each rug is unique and carefully handcrafted
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 0.5 cm |
| Width | 170 cm |
| Depth | 240 cm |
| Weight | 14.42 kg |
| Volume (packed) | 0,10 m³ |
Product information
| Color : | Grey |
|---|---|
| Details: | Dry cleaning, Each piece unique, Hand-crafted |
| Print catalogue: | Top side: Cow- / Oxhide, Reverse side: 100 % Wool, 100 % Goatskin Semi aniline leather Nubuck, Hand-crafted, Each peace unique, Dry cleaning |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in