Description
A rug that combines boldness with style: the red lip motif on a light background brings a touch of extravagance to your home. An artistic eye-catcher, it is sure to spark conversation and adds a playful touch to any room. The velvety surface made of cotton and viscose impresses with its elegant sheen and pleasant texture, while the pure cotton backing ensures a natural feel. Whether under the dining table, combined with a sofa corner, or staged in the bedroom, this rug makes a statement and harmonizes particularly well with modern furniture, clean lines, and bold color contrasts. Anti-slip underlay recommended.
- Large carpet in white and red with lip motif, 1 x 170 x 240 centimeters (H/W/D)
- The bright red lip motif on a subtle background adds a charming, interesting accent
- With its generous dimensions, it stylishly completes sofa landscapes, dining rooms, or sleeping areas
- The cotton and viscose surface creates a high-quality, pleasant look and feel
- 100% cotton backing for a natural feel – we recommend using an anti-slip underlay
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 1 cm |
| Width | 170 cm |
| Depth | 240 cm |
| Weight | 18 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Red |
|---|---|
| Details: | Spot cleaning, Tufted |
| Print catalogue: | Reverse side: 100 % Cotton, Top side: 80 % Cotton, 20 % Viscose, Spot cleaning, Tufted |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Lips |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in