Description
A large round rug is the perfect addition to any room. It creates a cosy atmosphere, defines the room and gives it a harmonious look. Its rounded shape makes it inviting and friendly. It also provides a pleasant underlay that both improves the acoustics and ensures a soft, comfortable feeling underfoot. A large round carpet is versatile and will add timeless charm to your home.
- Large, round rug in blue, diameter 200 cm
- A vintage-style rug with a pattern in cream and blue featuring deliberate stone-washed effects
- The high cotton content makes this woven rug pleasant to the touch
- Round carpets give the dining area a special radiance and harmoniously complement the corner sofa
- Whether round or square, carpets always optimise the sense of space and dampen sound
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 1 cm |
| Width | 200 cm |
| Depth | 200 cm |
| Weight | 9.3 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Blue, White |
|---|---|
| Details: | Spot cleaning, Woven |
| Print catalogue: | Reverse side: 100 % Cotton, Top side: 90 % Cotton, 10 % Polyester, Spot cleaning, Woven |
| Room: | Dining room, Living room |
| Season: | Saison2023-1 |
| Specials: | Deals |
Reviews
Log in