Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. With an unmistakable design language and visionary aesthetics, he creates furniture and accessories that combine futuristic elegance with functional clarity. This abstract rug in subtle shades of grey makes an eye-catching statement in any room. The soft viscose surface ensures exceptional comfort and gives the rug a fascinating depth thanks to subtle light reflections. Ideal for modern living concepts, it skillfully creates stylish accents in the living room, office or lounge area.
- Abstract carpet in grey, 2 x 170 x 240 centimetres (H/W/D)
- The large rug fascinates with an abstract pattern of dynamic stripes in contrasting shades of grey
- Tufted and woven to a high standard, the rug combines quality, comfort and futuristic design
- The soft viscose surface impresses with its supple texture, pleasant softness and subtle light reflections
- Thanks to the non-slip underside made of natural rubber, the rug stays securely in place - ideal for any living concept
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 2 cm |
| Width | 170 cm |
| Depth | 240 cm |
| Weight | 10 kg |
| Volume (packed) | 0,06 m³ |
Product information
| Color : | Black, Grey |
|---|---|
| Details: | Anti-slip surface on backside, Tufted |
| Print catalogue: | Reverse side: Natural rubber (gum arabic), Top side: 100 % Wool, Reverse side: 100 % Cotton, Anti-slip surface on backside, Tufted |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Electric Diamond |
| Specials: | Karim Rashid |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
Log in