Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This rug impresses with its artistic, abstract design in neutral beige and black tones and gives the room a modern, understated depth. The harmonious color distribution looks like an artistic interplay of light and shadow - perfect for visually enhancing stylish living areas. The soft surface made of high-quality cotton invites you to walk barefoot and ensures a pleasant feeling of well-being. Whether under the sofa, in the bedroom or as a discreet eye-catcher in the dining area - the elegant surface miracle is versatile. Thanks to the non-slip backing, everything stays exactly where it belongs.
- Modern carpet with abstract pattern in beige, 2 x 170 x 240 centimeters (H/W/D)
- This rug impresses with its artistic, abstract design in neutral beige and black tones
- The soft upper side made of 90% cotton ensures a high-quality look and a pleasant feel
- With its generous dimensions, it stylishly rounds off large living rooms, dining rooms or bedrooms
- Stays in place thanks to the practical non-slip natural rubber coating on the back
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 1 cm |
| Width | 170 cm |
| Depth | 240 cm |
| Weight | 8 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Grey |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Tufted |
| Print catalogue: | Top side: 90 % Cotton, Reverse side: 100 % Cotton, Top side: 10 % Polyester, Each piece unique, Tufted |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Dust |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in