Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A stylish haven of peace with a sophisticated shimmer: this rug adds a warm, elegant touch to any room. The gently washed-out look in gold and beige tones is reminiscent of fine dust in the light - subtle, organic and wonderfully harmonious. The high-quality cotton surface is pleasantly soft to the touch and brings natural sophistication into play. Ideal for visually grounding spacious living areas, elegant bedrooms or open dining areas. Thanks to the non-slip backing, everything stays in place - even on smooth floors. Particularly beautiful in combination with natural materials, gold-colored accents or light-colored upholstered furniture.
- Large rug with pattern in gold and beige, 2 x 200 x 300 centimeters (H/W/D)
- This rug impresses with its abstract play of colors in natural tones and golden details
- The soft upper side made of 90% cotton ensures a high-quality look and a pleasant feel
- With its generous dimensions, it stylishly rounds off large living rooms, dining rooms or bedrooms
- Stays in place thanks to the practical non-slip natural rubber coating on the back
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 2 cm |
| Width | 200 cm |
| Depth | 300 cm |
| Weight | 12.3 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Tufted |
| Print catalogue: | Reverse side: Natural rubber (gum arabic), Top side: 90 % Cotton, 10 % Polyester, Each peace unique, Tufted |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Dust |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in