Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Viscose carpets are characterised by a velvety, silky soft surface. The open structure of the fibre shimmers differently depending on the incidence of light, use and lighting.
- A large rectangular woven carpet in blue made of viscose and cotton with edge stitching
- A carpet in the luxury class: the upper viscose material shimmers as exquisitely as silk and feels infinitely soft
- A typical feature of viscose carpets: they change from light to dark, depending on how the light falls and the way they are used
- A handmade carpet with an aura that can be compared to that of velvet. The back has an anti-slip surface
- To bring out the full splendour of this masterpiece, we recommend placing it in front of a sofa or freely in the room
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 1 cm |
| Width | 200 cm |
| Depth | 300 cm |
| Weight | 26 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Blue, Bluegreen |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Spot cleaning, Woven |
| Print catalogue: | Reverse side: 100 % Cotton, Top side: 100 % Viscose, Hand-crafted, Each piece unique, Spot cleaning, Woven |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2020-1 |
| Series: | CosyCarpet |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in