Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
With this soft, large carpet you can easily transform your home into an oasis of well-being. The elegant cream colour makes it easy to combine the rectangular rug with any type of armchair or sofa. Its dimensions of 200x300cm also make it suitable for a generously sized living room landscape or a corner sofa. Whether as a living room rug or under the bed in the bedroom, you are sure to find the perfect place in your home.
- An elegant beige carpet sized 200x300 cm
- The material viscose stands out with its silky shimmer and soft feel
- A living room carpet with class and elegance
- With practical anti-slip coating on the underside
- Made by hand
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 1 cm |
| Width | 300 cm |
| Depth | 200 cm |
| Weight | 24.1 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted, Spot cleaning, Woven |
| Print catalogue: | Reverse side: 100 % Cotton, Top side: 100 % Viscose, Hand-crafted, Spot cleaning, Woven |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2021-1 |
| Series: | CosyCarpet |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Marketing calendar: | March |
Reviews
Log in