Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A real work of art for the floor: This round rug impresses with its vibrant patchwork look and a mix of bright colors and diverse patterns. The elements arranged in a circle create a playful yet harmonious overall look - ideal for enhancing plain rooms or setting colorful accents. Whether as a central highlight in the living room, under a round dining table or as a statement in the bedroom - this eye-catcher brings energy and individuality to the interior. The combination of natural outer material and soft wool backing ensures a high-quality feel underfoot. Each rug is lovingly handmade - making every room that little bit more unique.
- Round patchwork rug made of cowhide in bright colors, 0.5 x 150 x 150 centimeters (H/W/D)
- Many small circles in numerous patterns and bright colors create an extraordinary, dynamic overall picture
- With its generous diameter of 150cm, it stylishly adds color to large living rooms, dining rooms or bedrooms
- The 100% cowhide surface and 100% wool underside create a high-quality look and feel
- Each rug is unique and carefully handcrafted
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 0.5 cm |
| Width | 150 cm |
| Depth | 150 cm |
| Weight | 3.65 kg |
| Volume (packed) | 0,02 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Dry cleaning, Each piece unique, Hand-crafted |
| Print catalogue: | Top side: 100 % Cow- / Oxhide (100% BOS TAURUS), Reverse side: 100 % Wool, 100 % Goatskin Semi aniline leather Nubuck, Hand-crafted, Each peace unique, Dry cleaning |
| Room: | Bedroom, Dining room, Living room |
| Season: | Saison1981-1 |
| Series: | Circle |
| Specials: | US-Fit |
Reviews
Log in