Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A rug with a graphic circular design that brings lively dynamism to any ambience. The harmonious colour scheme ensures a balance between modernity and cosiness, while the soft texture guarantees a pleasant feel underfoot. Ideal for visually structuring living areas or as a stylish highlight under the dining table and sofa. Particularly effective in combination with minimalist furniture and clean lines, which make the rug an eye-catching centrepiece. This home accessory creates an inviting atmosphere and gives rooms a fresh, contemporary touch full of character and style.
- Modern rug with geometric pattern in pink, 0.5 x 170 x 240 centimetres (H/W/D)
- This rug impresses with its modern, graphic design in warm colour nuances
- With its generous dimensions, it adds a stylish splash of colour to large living rooms, dining rooms or bedrooms
- The 100% cowhide surface and 100% wool underside create a high-quality look and feel
- Each rug is unique and carefully handcrafted
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 0.5 cm |
| Width | 170 cm |
| Depth | 240 cm |
| Weight | 7.55 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured, Rose |
|---|---|
| Details: | Dry cleaning, Each piece unique, Hand-crafted |
| Print catalogue: | Top side: Cow- / Oxhide, Reverse side: 100 % Wool, 100 % Goatskin Semi aniline leather Nubuck, Hand-crafted, Each peace unique, Dry cleaning |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Wild Summer |
Reviews
Log in