Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Fluid Realities collection is the result of an exclusive collaboration between KARE and renowned star designer Karim Rashid. With his distinctive design language and visionary aesthetics, he creates furniture and accessories that combine futuristic elegance with functional clarity. This high-quality rug in shades of black and grey impresses with a dynamic, abstract striped pattern that brings movement and depth to any interior. The 100% viscose surface impresses with its supple structure, soft feel and subtle light reflections, which create a luxurious look. Thanks to its non-slip underside, the rug always stays in place – a stylish highlight for modern living rooms, lounges or offices.
- High-quality carpet with abstract pattern in black and grey, 2 x 170 x 240 centimetres (H/W/D)
- The large carpet captivates with an abstract pattern of dynamic stripes in various shades of grey
- High-quality tufted and woven, the carpet combines quality, comfort and futuristic design – entirely in the iconic style of Karim Rashid
- The soft surface made of 100% viscose impresses with its supple structure, pleasant softness and subtle light reflections
- Thanks to its non-slip natural rubber backing, the rug stays securely in place – ideal for any interior design concept
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 2 cm |
| Width | 170 cm |
| Depth | 240 cm |
| Weight | 17.4 kg |
| Volume (packed) | 0,06 m³ |
Product information
| Color : | Grey |
|---|---|
| Details: | Anti-slip surface on backside, Tufted |
| Print catalogue: | Reverse side: Natural rubber (gum arabic), Top side: 100 % Wool, Reverse side: 100 % Cotton, Anti-slip surface on backside, Tufted |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Aura |
| Specials: | Karim Rashid |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Loft, Modern – Pop | |
Reviews
Log in