Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A natural treasure! A classically woven cotton carpet with an abstract motif that contrasts beautifully with floorboards or parquet floors.
- Abstract designer rug in rectangular format.
- Discreet and harmonious, yet with its own character.
- Natural furnishing: fabric with high cotton content.
- Large format - ideal under larger dining tables and seating groups.
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 1 cm |
| Width | 200 cm |
| Depth | 300 cm |
| Weight | 13.7 kg |
| Volume (packed) | 0,06 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Black, Grey |
|---|---|
| Details: | Spot cleaning, Woven |
| Print catalogue: | reverse side: 100 % cotton, top side: 90 % cotton, 10 % polyester, spot cleaning, woven |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2018-1 |
| Series: | Abstract |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in