Description
Timelessly beautiful and functional at the same time - this glass carafe brings pure elegance to the table. Made from clear glass with a slightly curved silhouette, it is a stylish companion for water, spritzers or homemade lemonade. A matching glass is included in the set, making the duo perfect for stylish refreshments. Whether on a wooden tray with colorful accessories or next to a vase of wild flowers - the set is a charming eye-catcher. Ideal for the kitchen, dining table or home bar, it combines design with practical everyday practicality.
- Set of 2 glass carafe and drinking glass with fluted look, 18.5 x 9 x 9 centimeters (H/W/D)
- The ribbed surface ensures a timeless look and pleasant feel
- Perfect for serving water, juice or cocktails and a real eye-catcher in the interior
- Can be combined in a variety of ways with colored or plain glasses for a harmonious, stylish table arrangement
- Carafe and glass are dishwasher-safe and mouth-blown unique pieces
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 18.5 cm |
| Width | 9 cm |
| Depth | 9 cm |
| Weight | 0.51 kg |
| Volume (packed) | 0,06 m³ |
Product information
| Color : | Grey, Transparent |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity, Handblown |
| Print catalogue: | Glass Clear, Handblown, Dishwasher-safe, 1895 ml Filling quantity |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Rumba |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in