Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Delicate pink meets golden accents - this glass carafe is a real gem for any table. The delicate little hearts in a raised 3D look give it a playful elegance that enhances any table setting. Whether for water, juice or fine wines, it brings style to any gathering. It also provides a romantic accent as a vase for fresh flowers. On the serving trolley or as a highlight on the sideboard, it is an eye-catcher - a charming gift idea for special moments!
- Pink glass carafe with golden hearts, 19.2 x 9.6 x 9.6 centimetres (H/W/D)
- A small glass work of art in soft pink with golden hearts in a 3D look
- With a capacity of 755 ml, juices, water or wines can be served elegantly
- Also works as a stylish flower vase and as a decorative eye-catcher on the counter or serving trolley
- A practical gift idea and an enchanting souvenir for special occasions
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 19 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Depth | 9 cm |
| Weight | 0.45 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Rose |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Filling quantity, Hand-crafted, Not dishwasher safe |
| Print catalogue: | Polystyrene, Glass Colored : sprayed, Hand-crafted, Each peace unique, 755 ml Filling quantity, Not dishwasher safe |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Party Dots |
| Topic: | Spring Selection |
Reviews
Log in