Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This carafe makes a visual impact with its extraordinary design and adds a touch of the exotic, whether on the dining table to serve refreshing drinks or as a lively decorative object on the sideboard. Designed in soft pink and white tones, it comes in the shape of a charming bird. The glazed ceramics and details applied by hand make each carafe a truly unique piece. It also makes a cute gift!
- Original carafe for drinks, 30 x 17 x 11.5 cm (H/W/D)
- A pink and white cockatoo as a carafe for water, makes furnishing even more fun
- A practical and charming accessory for the well-laid table
- Made of ceramics and glazed Hand-painted, each piece is unique.
- Please clean the carafe by hand and don't put it in the microwave
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 30 cm |
| Width | 17 cm |
| Depth | 12 cm |
| Weight | 0.8 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Rose |
|---|---|
| Details: | Filling quantity, Handpainted, Not dishwasher safe, not suitable for microwaves |
| Print catalogue: | Porcelain handpainted, 1140 ml Filling quantity, not suitable for microwaves, Not dishwasher safe, Handpainted |
| Season: | Saison2023-2 |
| Series: | Pappagallo |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Mothers Day, Spring Selection, Wild Summer |
| Marketing calendar: | May, June |
Reviews
Log in