Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Bright, large, abstract murals have a powerful effect as works of art on the wall. They attract attention, have a sensual and invigorating effect. Thanks to their size, they can immediately give a room a new look and create an atmosphere of dynamism and energy. Their abstract shapes and colours offer room for interpretation and stimulate the imagination, making them fascinating topics of conversation.
- Abstract canvas painting in pink and blue, 75 x 55 x 3.5 centimetres (H/W/D)
- Modern and abstract wall mural that stands out thanks to its high-gloss finish
- The bright image motif is stretched over a solid wood frame
- The frameless wall art from the Tendency series is handmade
- Picture hooks are already mounted on the back for easy wall mounting
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 75 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Weight | 1.05 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Rose |
|---|---|
| Details: | Vertical |
| Print catalogue: | Canvas: Cotton (Canvas), Front: Polyresin : High gloss, Fir Medium density fibreboard (MDF) Natural/untreated, For wall fixing Vertical |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Tendency |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in