Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Bright, refreshing colours and abstract, flowing shapes make this canvas print a stylish highlight in any interior. The high-gloss finish perfectly rounds off the design and gives it a high-quality, modern look. A harmonious combination of fresh pastel shades and vibrant accents brings lightness to modern, Scandinavian or minimalist living spaces. They create elegant contrasts to simple furniture or perfectly complement bold colour concepts. Whether as a stylish statement above the sofa or as part of a creative picture wall, these works of art bring dynamism and personality to any ambience.
- Abstract canvas painting in pink and blue, 150 x 100 x 3.5 centimetres (H/W/D)
- A harmonious fusion of delicate pastel shades and abstract shapes that radiates a calming effect
- The polyresin coating creates a modern high-gloss finish and ensures the longevity of the artwork
- The frameless wall art from the Tendency series is handmade
- Picture hooks are already mounted on the back for easy wall mounting
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 75 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Green |
|---|---|
| Details: | Vertical |
| Print catalogue: | Image printed on: Cotton (Canvas), Front: Polyresin : High gloss, Back panel: Fir Medium density fibreboard (MDF) Natural/untreated, For wall fixing Vertical |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Tendency |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in