Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Delicate shades of grey, black and beige merge to create a fascinating work of art that exudes calm and character. The hand-painted composition on canvas brings structure to any wall and creates stylish accents in modern and minimalist rooms. The picture looks particularly beautiful above a simple sofa, combined with accessories in natural tones or metallic details. Canvas pictures like this are perfect for enlivening large areas and creating individual style worlds. In hallways, bedrooms or living areas, it effortlessly creates an ambience full of urban elegance.
- Large canvas picture with artistic motif in grey, 90 x 120 x 3.5 centimeters (H/W/D)
- The mural inspires with organic shapes in cool gray tones and accents in blue and beige
- Placed above the bed, in the living area or in the hallway, it creates an artistic, natural ambience
- Artfully painted by hand on a high-quality canvas and stretched on a solid wood frame
- Picture hooks are already mounted on the back for easy wall mounting
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 90 cm |
| Width | 120 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Weight | 3 kg |
| Volume (packed) | 0,06 m³ |
Product information
| Color : | Grey |
|---|---|
| Details: | Assembly Material, Each piece unique, Handpainted, Vertical |
| Print catalogue: | Image printed on: Cotton (Canvas), Frame: Spruce Solid wood Natural/untreated, Other: Acrylic Paint, For wall fixing Vertical, Each peace unique, Handpainted, Assembly Material |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Shadows |
| Specials: | Deals, In stock, US-Fit |
Reviews
Log in