Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Abstract art will instantly enhance your home ambience. This portrait-format picture, with its practical dimensions of 40 x 50 cm, is perfect as an eye-catcher or as part of a harmonious picture wall, to give your room a personal touch and a cheerful vibe. With the inspiring inscription More Amore Por Favor, More Love Please, in pink on a red background, this artwork will create a positive atmosphere and a welcoming ambience in your home.
- Picture print with a message as a wall decoration, 50 x 40 x 2 cm (H/W/D)
- A high-quality picture in red and pink on durable cotton canvas
- This modern picture with its striking text is mounted on a sturdy frame
- A work of art in the Pop Art style for the living room
- Thanks to the fitted picture hooks, it can be easily mounted vertically on the wall, or you can even place the canvas picture standing upright
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 50 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 2 cm |
| Weight | 0.63 kg |
| Volume (packed) | 0,10 m³ |
Product information
| Color : | Red, Rose |
|---|---|
| Details: | Vertical |
| Print catalogue: | Image printed on: Cotton (Canvas), Frame: Medium density fibreboard (MDF) Veneered, For wall fixing Vertical, For stationary use Vertical |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Bild Slogans |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | February |
Reviews
Log in