Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Our artistic hand-painted picture for the wall gives your living room a unique aura. This is due to the intensity of the image and XL format. Every brushstroke tells a story and brings emotions to life. The depth of the hand-painted art creates a captivating focus, while colours and details invigorate the room. Such a masterpiece radiates a warm, personal atmosphere and conveys the charm of true creativity – in other words, an incomparable focal point for your home.
- Hand-painted painting on canvas in shades of orange, red and yellow, 215.2 x 125.5 x 4.7 cm (H/W/D)
- This large painting in portrait format brings art into your home, each painting is unique
- The abstract and luminous motif is created with acrylic paint
- The canvas of the painting is mounted on a frame made of solid pine wood
- Hooks for vertical wall mounting are already fitted on the back
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 215 cm |
| Width | 125 cm |
| Depth | 5 cm |
| Weight | 13.4 kg |
| Volume (packed) | 0,21 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured, Orange, Red |
|---|---|
| Details: | Assembly Material, Each piece unique, Hand-painted, Vertical |
| Print catalogue: | Canvas: Polyester, Back panel: Pine Solid wood Natural/untreated, Other: Acrylic Paint, For wall fixing Vertical, Each peace unique, Hand-painted, Assembly Material |
| Season: | Saison2023-2 |
| Series: | Jardin |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Topic: | Spring Selection, Wild Summer |
| Marketing calendar: | March, May |
Reviews
Log in