Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Modern, hand-painted abstract pictures on the wall are like a window to the artist's soul. Their dynamic shapes and vibrant colours captivate the viewer and stimulate the imagination. They create a unique atmosphere and add a personal and sophisticated touch to any room. With its multi-layered textures and vibrant colours of red, green, blue and yellow, this composition will enliven any living room, bedroom or study.
- Large, rectangular picture in bright colours, 150 x 120 x 3.8 cm (H/W/D)
- Painted by hand with acrylic paint, each picture is artistically unique
- The frameless canvas painting is mounted on a stretcher frame of solid wood
- Hooks are already fitted on the back for hanging
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 150 cm |
| Width | 120 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Weight | 4.4 kg |
| Volume (packed) | 0,11 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-painted, Horizontal und vertical |
| Print catalogue: | Canvas: Cotton (Canvas), Back panel: Pine Solid wood Natural/untreated, Other: Acrylic Paint, For wall fixing Horizontal und vertical, Each peace unique, Hand-painted |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Be Happy |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Topic: | Home Office |
| Marketing calendar: | March |
Reviews
Log in