Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This framed wall art impresses with a fascinating combination of geometric 3D applications and harmonious beige shades that create a calm and inviting atmosphere. The natural frame made of solid wood provides a warm setting and gives the artwork an authentic, organic touch. As a hand-painted, one-of-a-kind piece on high-quality canvas, it becomes a special highlight in any room—whether above the bed, in the living area, or in the hallway. The painting can be ideally combined with understated furniture and accessories made of natural materials to create a stylish yet cozy atmosphere.
- Framed wall art with textured details in beige, 100 x 100 x 4 centimeters (H/W/D)
- The canvas print plays with geometric 3D applications and harmonious, natural beige shades
- The solid wood frame harmoniously completes the artwork and adds a natural touch
- Placed above the bed, in the living room, or in the hallway, the picture becomes an artistic highlight
- Each mural is a hand-painted, one-of-a-kind piece on high-quality canvas
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 100 cm |
| Width | 100 cm |
| Depth | 4 cm |
| Weight | 3.8 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Horizontal und vertical |
| Print catalogue: | Canvas: Cotton (Canvas), Back panel: Pine Solid wood Natural/untreated, Frame: Medium density fibreboard (MDF) Natural/untreated, Other: Acrylic Paint, For wall fixing Horizontal und vertical, Each peace unique |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Art |
| Trendshows: | Cosy Living, Modern Times |
| , Cosy – Nature, Modern – Living | |
Reviews
Log in