Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A work of art with a sense of style - this mural makes a statement in a muted colour palette. The abstract composition in a warm natural tone meets contrasting accents in black and brings a modern calm to the room. Whether as an eye-catcher above the sideboard, as a harmonious finish above the bed or as a structure-giving eye-catcher in the hallway and office - this all-rounder can be staged in a variety of ways. Particularly beautiful in combination with linen, warm wood or other natural materials. Arranged as part of a picture wall or on its own, it gives the wall surface depth, character and a touch of urban gallery aesthetics.
- Modern canvas painting in beige and black, 120 x 90 x 3.8 centimetres (H/W/D)
- The abstract details and appliqués in black create unique contrasts against the beige background
- Placed above a console, bed or in the living area, the artwork creates a calm, inviting atmosphere
- Artfully painted by hand on a high-quality canvas canvas
- Picture hooks are already mounted on the back for easy wall mounting
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 120 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Weight | 3 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-painted, Horizontal und vertical |
| Print catalogue: | Canvas: Cotton (Canvas), Back panel: Pine Solid wood Natural/untreated, Other: Acrylic Paint, For wall fixing Horizontal und vertical, Each peace unique, Hand-painted |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2025-1 |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | May |
Reviews
Log in