Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This picture is an excursion into nature. Made from cotton canvas and a solid wooden frame, it shows a slightly abstract view of the horizon and instantly brings back memories of favourite places. The high-quality painting on canvas will add tranquillity and artistic flair to any modern interior style. As our painting is hand-painted and therefore unique, slight deviations from the image are possible.
- Painting on canvas with a horizon theme in portrait format, 120 x 90 x 3.7 cm (H/W/D)
- Fit for the gallery: this painting for the wall is set in a frame made of solid wood
- Each landscape painting is a unique hand-painted piece with fine appliqués
- The subject of the picture plays with muted, natural colours in grey-blue and earth tones
- Fitted picture hooks on the frame for easy mounting on the wall
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 120 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 3.7 cm |
| Weight | 2.45 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Blue, Grey |
|---|---|
| Details: | Hand-painted |
| Print catalogue: | Canvas: Cotton (Canvas), Picture: Acrylic Paint, Frame: Fir Solid wood Natural/untreated, Hand-painted |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2018-2 |
| Series: | Abstract A |
| Specials: | US-Fit |
| Topic: | Christmas, Wild Summer |
Reviews
Log in