Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This hand-painted painting on canvas with an abstract subject brings a calm atmosphere to any room with its light, natural-looking colours. The ideal portrait format makes for a harmonious wall decoration that is neither too large nor too small. The abstract image suits many colour concepts and interior design styles, making it a versatile choice. Add a touch of art and elegance to your home with this unique, hand-painted picture on canvas.
- Painting on canvas with an abstract subject in portrait format, 120 x 90 x 3.7 cm (H/W/D)
- Fit for the gallery: this painting for the wall is set in a frame made of solid wood
- Each acrylic painting is a hand-painted unique piece with fine appliqués
- The subject plays with muted, natural colours in grey-blue and earth tones
- Fitted picture hooks on the frame for easy mounting on the wall
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 120 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 4 cm |
| Weight | 2.5 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Golden |
|---|---|
| Details: | Hand-painted |
| Print catalogue: | Canvas: Cotton (Canvas), Picture: Acrylic Paint, Frame: Fir Solid wood Natural/untreated, Hand-painted |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2018-2 |
| Series: | Abstract A |
| Specials: | US-Fit |
| Topic: | Christmas |
| Marketing calendar: | May |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in