Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Wild glamour meets stylish elegance: this extravagant candle holder attracts everyone's attention with its graceful leopard motif. In stylish dark red and embellished with golden accents, it brings exotic flair and luxurious vibes to your interior. The detailed design makes it a functional work of art – perfect for taper candles, which add height and atmosphere to the arrangement. Whether on the dining table, sideboard, or as a solo star on the shelf, this hand-painted unique piece adds stylish highlights and gives every room a touch of adventure – with a hint of jungle drama.
- Candleholder with leopard motif in red and gold, 33 x 11 x 10.5 centimeters (H/W/D)
- A graceful leopard wraps itself elegantly around the candlestick, bringing jungle flair to the interior
- A luxurious eye-catcher thanks to its detailed workmanship, elegant color nuances, and fine golden details
- Ideal for taper candles and as an unusual decorative object on tables, sideboards, or shelves
- Each candle holder is a hand-painted, one-of-a-kind piece made of dimensionally stable polyresin
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 33 cm |
| Width | 11 cm |
| Depth | 10 cm |
| Weight | 0.465 kg |
| Volume (packed) | 0,05 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Handpainted |
| Print catalogue: | , Handpainted |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Elegant |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in