Description
The stylish combination of cool beige and orange tones and high-quality fabric upholstery makes this cabinet an elegant eye-catcher in any room. The fine white contrast stitching and delicate steel frame add that special something and create modern accents. Behind the hinged door, three compartments offer flexible storage space for everything that needs to be stored stylishly – whether in the hallway, bedroom, or living room. A piece of furniture that not only creates order but also makes a design statement in any home!
- Modern cabinet in beige and orange, 115 x 80 x 40 centimeters (H/W/D)
- Impresses with its smooth, coated fabric covering in stylish beige and orange
- The fine white stitching on the edges of the leather-look cover adds a sophisticated touch
- The delicate legs are made of sturdy steel and create an exciting contrast
- Three compartments inside offer versatile storage space for books, clothing, or everyday items in the hallway, bedroom, or living room
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 115 cm |
| Width | 80 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 48 kg |
| Volume (packed) | 0,45 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Corpus: Ash Medium density fibreboard (MDF) Veneered, Corpus and fronts: Textile polyurethane-coated : Leather Look, Top panel: Medium density fibreboard (MDF) Plastic-coated, Side parts: Plywood Veneered, Foot/Base: Stainless steel lacquered, Shelf: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Shelf: 15 kg Max. load-carrying capacity, 25 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down |
| Room: | Bedroom |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Tango |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Modern | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in