Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Grace series combines elegant white marble with a delicate grain in soft gray tones with fluted fronts crafted from high-quality solid mango wood, making it a stylish design highlight in any living space. Delicate, gold-colored details made of galvanized steel lend the furniture an elegant lightness and underscore its modern interior character. As a natural stone, the marble makes each piece of furniture unique, while the handcrafted finish made of FSC®-certified solid wood in a trendy grooved look stands for quality, sustainability, and timeless aesthetics. A stylish all-rounder for various living spaces that harmoniously combines storage and display space. Behind glass and doors, favorite pieces can be elegantly showcased and everyday items neatly stowed away.
- Elegant brown solid wood cabinet with fluted fronts and a marble top, 79 x 162 x 46 centimeters (H/W/D)
- Design highlight: The Grace series captivates with its combination of elegant marble and a fluted mid-section crafted from high-quality solid mango wood
- Behind the glass doors, books, decorative items, or your favorite glasses can be perfectly displayed
- Numerous compartments provide versatile storage space for books, clothing, or everyday items in the hallway, bedroom, or living room
- Every piece of Grace furniture is a one-of-a-kind, handcrafted item made from FSC® C149863-certified solid mango wood
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 145 cm |
| Width | 100 cm |
| Depth | 43 cm |
| Weight | 71.65 kg |
| Volume (packed) | 0,84 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Nature |
|---|---|
| Details: | Adjustable in height, Each piece unique, FSC certified, Hand-crafted, Hinges adjustable, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled |
| Print catalogue: | Corpus: Mango Solid wood Stained-lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Front: Mango Solid wood Stained-lacquered, Top panel: Marble, Foot/Base: Steel powder-coated, Shelf: Mango Solid wood Stained-lacquered, 40 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Each peace unique, Floor glides: Adjustable in height, Knocked-down, Hinges adjustable, Partly dismantled, FSC certified |
| Room: | Dining room, Living room |
| Season: | Saison2022-1 |
| Series: | Grace |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Modern | |
| Marketing calendar: | May, June |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in