Description
A magical pattern of circles carved into the wood with a fine line. The front of this square cabinet, which stands on a filigree steel frame, looks like a work of art. The four asymmetrically arranged doors with modern push-to-open technology conceal generous compartments for crockery and glasses. A key piece.
- Spectacular cupboard with star qualities.
- With an artistic circular pattern on the solid wood front.
- A glamorous highlight for the dining room, living room or library.
- Just as suitable as a home bar as it is as a safe for personal treasures or as a cupboard for crockery.
- Can also be used as a room divider.
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 150 cm |
| Width | 120 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 91.7 kg |
| Volume (packed) | 0,92 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Nature |
|---|---|
| Details: | Assembled, Hand-crafted, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Corpus: Acacia Solid wood Waxed, Foot/Base: Steel lacquered, Shelf: Acacia Solid wood Lacquered, Door: Mango Solid wood Waxed, Handles: Steel lacquered, Shelf: 15 kg Max. load-carrying capacity, 25 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Assembled, Maintenance and Cleaning: Art. No. 25030 Natural Wood Maintenance Wax |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2018-2 |
| Series: | Circulo |
| Marketing calendar: | May |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in