Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Elegance meets practical sophistication: this box set impresses with its elegant textile cover in a refined stingray skin look, which adds a stylish touch in warm beige. The matt shimmering handles and the delicate, gold-coloured decorative strip made of titanium-coated steel add glamorous highlights and give the ensemble a modern, luxurious look. Ideal for creating order with style – perfect for shelves, cupboards or as a decorative storage solution in the living room or study. Particularly effective in combination with natural wood tones, velvety fabrics or metallic accessories, which skilfully round off the look.
- Set of 3 large boxes with hinged lids in beige
- The boxes impress with their coated textile cover in an elegant beige stingray skin look.
- Handles and gold-coloured decorative strips made of titanium-coated steel add a touch of glamour
- The perfect way to elegantly store cables, documents and other treasures
- Individual dimensions of the boxes: 6 x 25 x 15 cm small, 9 x 36 x 21 cm medium, 12 x 46 x 26 cm large
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 13 cm |
| Width | 46 cm |
| Depth | 26.5 cm |
| Weight | 3 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Big, Medium, Small |
| Print catalogue: | Corpus: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Handle: Steel titanium coated, Paneling: Textile polyurethane-coated, 6 x 25 x 15 cm Small, 9 x 36 x 21 cm Medium, 12 x 46 x 26 cm Big |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Classy |
Reviews
Log in