Description
Handmade from traditional stoneware and decorated with a sea-blue spiral pattern, the Swirl tableware series transports you to dreamy Greek tavernas or a finca hotel in Ibiza. The lively surfaces with their irregularities bear witness to the handcrafted finish and provide a modern, rustic charm.
- Ceramic bowl in blue and brown, 7.5 x 22.3 x 22.3 centimetres (H/W/D)
- Bright turquoise and organic details in brown give the tableware a touch of coastal flair
- Charming irregularities tell of the handcrafted nature of the tableware series
- Made from high-quality, glazed ceramic, the tableware is as functional as it is decorative
- Suitable for the dishwasher and microwave - perfect for everyday use or special occasions
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 7.5 cm |
| Width | 22.3 cm |
| Depth | 22.3 cm |
| Weight | 1.33 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Blue, White |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity, Handpainted, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | , Suitable for microwave, Dishwasher-safe, 1500 ml Filling quantity, Handpainted |
| Season: | Saison2023-1 |
| Series: | Swirl Blau |
| Specials: | Deals, In stock |
| Topic: | Spring Selection, Wild Summer |
| Marketing calendar: | July |
Reviews
Log in