Description
With the Shell wine cooler, we offer you an extremely practical item and at the same time a classy decorative object. Whether at a formal dinner or on a festive occasion, the champagne cooler provides you and your guests with cool drinks in style. When it’s not in use, the shell can be displayed on a sideboard or in a glass cabinet as an outstanding artistic object.
- Handmade: the drinks cooler in the shape of a shell is elaborately crafted by hand
- XL decoration: with dimensions of 13 x 44 x 38 centimetres (H/W/D) it's an eye-catcher, not only as a champagne cooler
- Functional: thanks to the aluminium material, the flamboyant wine cooler is quite light, wear-resistant and retains the cold well
- An eye-catcher: do you offer your guests oysters and champagne? The luxurious drinks cooler is a radiant centrepiece on the table
- Versatile: also very decorative as a jewellery box or bowl on the hallway dresser
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 13 cm |
| Width | 44 cm |
| Depth | 38 cm |
| Weight | 3 kg |
| Volume (packed) | 0,06 m³ |
Product information
| Color : | Silvery |
|---|---|
| Details: | Assembled, Filling quantity, Hand-crafted, Not dishwasher safe |
| Print catalogue: | Aluminum nickel-plated, Hand-crafted, 2600 ml Filling quantity, Assembled, Not dishwasher safe |
| Room: | Bar |
| Season: | Saison2020-1 |
| Series: | Sea Animals |
| Topic: | Christmas, Wild Summer |
Reviews
Log in