Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Pretty decorative arrangements and odds and ends not only find a safe place in bowls, but are also shown off to their best advantage. This china bowl has a particularly positive charisma. The fan shape made of radiant white china with gold resembles a ginkgo leaf, which in Asia is a symbol of love and friendship. A real beauty!
- Flat, white porcelain bowl in the shape of a ginkgo leaf with a golden highlight
- The elegant glamour look that sets a beautiful highlight on the sideboard or table. Practical: the bowl is dishwasher-safe
- A highly symbolic furnishing accessory that looks great even without any contents, because ginkgo leaves bring luck
- A beautiful decorative bowl in the bathroom, too: for example for rolled-up guest towels and make-up bits and pieces
- Happiness is a real gift - that's why this bowl is a wonderful souvenir with symbolic character
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 5.7 cm |
| Width | 28 cm |
| Depth | 28 cm |
| Weight | 0.66 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Golden, White |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity |
| Print catalogue: | Porcelain galvanized, Dishwasher-safe, 518 ml Filling quantity |
| Room: | Dining room, Living room |
| Season: | Saison2019-1 |
| Series: | Ginkgo Elegance |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Christmas |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Glam | |
| Marketing calendar: | December |
Reviews
Log in