Description
Crystal glazes are glazes in which crystals grow in the glaze during the firing process. They form during the cooling process and solidify with the glaze. Star-shaped, flower-like and often different in color to the rest of the glaze, they appear to blossom deep inside the glaze and on the surface.
- Porcelain bowl in black and gold, 8.8 x 20.5 x 20.5 centimetres (H/W/D)
- The crystal glaze on the outside is particularly effective
- The titanium-coated inside of the shell has a matt golden shimmer
- The handmade production and the special glaze ensure that each porcelain bowl is unique
- Not suitable for dishwasher and microwave
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 6 cm |
| Width | 11 cm |
| Depth | 11 cm |
| Weight | 0.24 kg |
| Volume (packed) | 0,05 m³ |
Product information
| Color : | Black, Golden |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Filling quantity, Hand-crafted, Not dishwasher safe, not suitable for microwaves |
| Print catalogue: | Stoneware glazed, Hand-crafted, Each peace unique, 250 ml Filling quantity, not suitable for microwaves, Not dishwasher safe |
| Season: | Saison2023-1 |
| Series: | Diva |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in