Description
Romance meets suitability for everyday use - the Cuori tableware series brings a playful heart design and artistic look to the dining table. The lovingly designed motifs in deep blue look hand-painted and stand out charmingly against the white background with fine speckled details. Made from high-quality, glazed ceramic, the series combines decorative character with practical benefits - dishwasher and microwave safe. Whether as a highlight on an open kitchen shelf or combined with simple tableware: Cuori adds an extra dose of heart to any setting - ideal for playful country house looks, modern interiors or romantic table moments.
- White ceramic bowl with blue heart details, 6.4 x 20 x 20 centimeters (H/W/D)
- The Cuori series sets charming accents with lovely little hearts in a hand-painted look
- The dark blue tones stand out perfectly on the white background with fine speckled details
- Made from high-quality, glazed ceramic, the tableware is as functional as it is decorative
- Suitable for dishwasher and microwave -perfect for everyday use or special occasions
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 6.4 cm |
| Width | 20 cm |
| Depth | 20 cm |
| Weight | 0.4 kg |
| Volume (packed) | 0,11 m³ |
Product information
| Color : | Blue, White |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Stoneware glazed Digital print, Suitable for microwave, Dishwasher-safe, 550 ml Filling quantity |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Cuori |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in